ELC-12E391L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-12E391L
ELC-12E391L
Part Number
ELC-12E391L
Description
FIXED IND 390UH 700MA 400 MOHM
Data sheet
ELC-12E391L.pdf
Delivery Services
ELC-12E391L
Comments
    ELC-12E391L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 390µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 700mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 400 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.770" (19.50mm)