ELC-12E471L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-12E471L
ELC-12E471L
Part Number
ELC-12E471L
Description
FIXED IND 470UH 640MA 440 MOHM
Data sheet
ELC-12E471L.pdf
Delivery Services
ELC-12E471L
Comments
    ELC-12E471L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 470µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 640mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 440 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.770" (19.50mm)