ELC-12E4R7L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-12E4R7L
ELC-12E4R7L
Part Number
ELC-12E4R7L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 4.7UH 4.4A 14 MOHM TH
Data sheet
ELC-12E4R7L.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELC-12E4R7L
Comments
    ELC-12E4R7L Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core -
    Inductance 4.7µH
    Tolerance ±25%
    Current Rating 4.4A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 14 mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.770" (19.50mm)