ELC-16B103L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B103L
ELC-16B103L
Part Number
ELC-16B103L
Description
FIXED IND 10MH 260MA 6.4 OHM TH
Data sheet
ELC-16B103L.pdf
Delivery Services
ELC-16B103L
Comments
    ELC-16B103L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 10mH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 260mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 6.4 Ohm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)