ELC-16B120L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B120L
ELC-16B120L
Part Number
ELC-16B120L
Description
FIXED IND 12UH 5.5A 23 MOHM TH
Data sheet
ELC-16B120L.pdf
Delivery Services
ELC-16B120L
Comments
    ELC-16B120L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 12µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 5.5A
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 23 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)