ELC-16B152L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B152L
ELC-16B152L
Part Number
ELC-16B152L
Description
FIXED IND 1.5MH 740MA 870 MOHM
Data sheet
ELC-16B152L.pdf
Delivery Services
ELC-16B152L
Comments
    ELC-16B152L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 1.5mH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 740mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 870 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)