ELC-16B180L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B180L
ELC-16B180L
Part Number
ELC-16B180L
Description
FIXED IND 18UH 5.1A 28 MOHM TH
Data sheet
ELC-16B180L.pdf
Delivery Services
ELC-16B180L
Comments
    ELC-16B180L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 18µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 5.1A
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 28 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)