ELC-16B182L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B182L
ELC-16B182L
Part Number
ELC-16B182L
Description
FIXED IND 1.8MH 600MA 1.22 OHM
Data sheet
ELC-16B182L.pdf
Delivery Services
ELC-16B182L
Comments
    ELC-16B182L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 1.8mH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 600mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.22 Ohm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)