ELC-16B222L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B222L
ELC-16B222L
Part Number
ELC-16B222L
Description
FIXED IND 2.2MH 570MA 1.38 OHM
Data sheet
ELC-16B222L.pdf
Delivery Services
ELC-16B222L
Comments
    ELC-16B222L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 2.2mH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 570mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.38 Ohm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)