ELC-16B272L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B272L
ELC-16B272L
Part Number
ELC-16B272L
Description
FIXED IND 2.7MH 540MA 1.57 OHM
Data sheet
ELC-16B272L.pdf
Delivery Services
ELC-16B272L
Comments
    ELC-16B272L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 2.7mH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 540mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.57 Ohm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)