ELC-16B331L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B331L
ELC-16B331L
Part Number
ELC-16B331L
Description
FIXED IND 330UH 1.5A 200 MOHM TH
Data sheet
ELC-16B331L.pdf
Delivery Services
ELC-16B331L
Comments
    ELC-16B331L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 330µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 1.5A
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 200 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)