ELC-16B3R3L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B3R3L
ELC-16B3R3L
Part Number
ELC-16B3R3L
Description
FIXED IND 3.3UH 8.5A 12 MOHM TH
Data sheet
ELC-16B3R3L.pdf
Delivery Services
ELC-16B3R3L
Comments
    ELC-16B3R3L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 3.3µH
    Tolerance ±25%
    Current Rating 8.5A
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 12 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)