ELC-16B470L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B470L
ELC-16B470L
Part Number
ELC-16B470L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 47UH 3.8A 45 MOHM TH
Data sheet
ELC-16B470L.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELC-16B470L
Comments
    ELC-16B470L Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core -
    Inductance 47µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 3.8A
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 45 mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)