ELC-16B5R6L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-16B5R6L
ELC-16B5R6L
Part Number
ELC-16B5R6L
Description
FIXED IND 5.6UH 7.4A 16 MOHM TH
Data sheet
ELC-16B5R6L.pdf
Delivery Services
ELC-16B5R6L
Comments
    ELC-16B5R6L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 5.6µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 7.4A
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 16 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)