ELJ-FA1R5KF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-FA1R5KF
ELJ-FA1R5KF
Part Number
ELJ-FA1R5KF
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 1.5UH 210MA 750 MOHM
Data sheet
ELJ-FA1R5KF.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELJ-FA1R5KF
Comments
    ELJ-FA1R5KF Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Wirewound
    Material - Core -
    Inductance 1.5µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 210mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 750 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 90MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)