ELJ-FA820JF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-FA820JF
ELJ-FA820JF
Part Number
ELJ-FA820JF
Description
FIXED IND 82UH 60MA 10 OHM SMD
Data sheet
ELJ-FA820JF.pdf
Delivery Services
ELJ-FA820JF
Comments
    ELJ-FA820JF Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Wirewound
    Material - Core -
    Inductance 82µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 60mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 10 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 10MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)