ELJ-FC180JF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-FC180JF
ELJ-FC180JF
Part Number
ELJ-FC180JF
Description
FIXED IND 18UH 65MA 5.4 OHM SMD
Data sheet
ELJ-FC180JF.pdf
Delivery Services
ELJ-FC180JF
Comments
    ELJ-FC180JF Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Wirewound
    Material - Core -
    Inductance 18µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 65mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 5.4 Ohm Max
    Q @ Freq 25 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 25MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1008 (2520 Metric)
    Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)