ELJ-NA1R8JF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-NA1R8JF
ELJ-NA1R8JF
Part Number
ELJ-NA1R8JF
Description
FIXED IND 1.8UH 110MA 3 OHM SMD
Data sheet
ELJ-NA1R8JF.pdf
Delivery Services
ELJ-NA1R8JF
Comments
    ELJ-NA1R8JF Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Wirewound
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 1.8µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 110mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 3 Ohm Max
    Q @ Freq 13 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 85MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 1MHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)