ELJ-PA181KF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-PA181KF
ELJ-PA181KF
Part Number
ELJ-PA181KF
Description
FIXED IND 180UH 65MA 9.5 OHM SMD
Data sheet
ELJ-PA181KF.pdf
Delivery Services
ELJ-PA181KF
Comments
    ELJ-PA181KF Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 180µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 65mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 9.5 Ohm Max
    Q @ Freq 20 @ 796kHz
    Frequency - Self Resonant 5MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C
    Frequency - Test 796kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)