ELJ-PF2N2DFB
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-PF2N2DFB
ELJ-PF2N2DFB
Part Number
ELJ-PF2N2DFB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 2.2NH 1.9A 40 MOHM SMD
Data sheet
ELJ-PF2N2DFB.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELJ-PF2N2DFB
Comments
    ELJ-PF2N2DFB Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Wirewound
    Material - Core Ceramic
    Inductance 2.2nH
    Tolerance ±0.3nH
    Current Rating 1.9A
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 40 mOhm Max
    Q @ Freq 7 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 5.3GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)