ELJ-QF1N8DF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-QF1N8DF
ELJ-QF1N8DF
Part Number
ELJ-QF1N8DF
Description
FIXED IND 1.8NH 400MA 80 MOHM
Data sheet
ELJ-QF1N8DF.pdf
Delivery Services
ELJ-QF1N8DF
Comments
    ELJ-QF1N8DF Specifications
    Material - Core Ceramic
    Inductance 1.8nH
    Tolerance ±0.3nH
    Current Rating 400mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 80 mOhm Max
    Q @ Freq 10 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 6GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Frequency - Test 100MHz
    Size / Dimension 0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)