ELJ-QF36NJF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-QF36NJF
ELJ-QF36NJF
Part Number
ELJ-QF36NJF
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 36NH 160MA 1.6 OHM SMD
Data sheet
ELJ-QF36NJF.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELJ-QF36NJF
Comments
    ELJ-QF36NJF Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Multilayer
    Material - Core Ceramic
    Inductance 36nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 160mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.6 Ohm Max
    Q @ Freq 10 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 1.8GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)