ELJ-QF6N2DF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-QF6N2DF
ELJ-QF6N2DF
Part Number
ELJ-QF6N2DF
Description
FIXED IND 6.2NH 330MA 250 MOHM
Data sheet
ELJ-QF6N2DF.pdf
Delivery Services
ELJ-QF6N2DF
Comments
    ELJ-QF6N2DF Specifications
    Material - Core Ceramic
    Inductance 6.2nH
    Tolerance ±0.3nH
    Current Rating 330mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 250 mOhm Max
    Q @ Freq 10 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 4.3GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Frequency - Test 100MHz
    Size / Dimension 0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)