ELJ-RE1N8DFA
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-RE1N8DFA
ELJ-RE1N8DFA
Part Number
ELJ-RE1N8DFA
Description
FIXED IND 1.8NH 500MA 80 MOHM
Data sheet
ELJ-RE1N8DFA.pdf
Delivery Services
ELJ-RE1N8DFA
Comments
    ELJ-RE1N8DFA Specifications
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 1.8nH
    Tolerance ±0.3nH
    Current Rating 500mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 80 mOhm Max
    Q @ Freq 8 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 6GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Frequency - Test 100MHz
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)