ELJ-RF27NJFB
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-RF27NJFB
ELJ-RF27NJFB
Part Number
ELJ-RF27NJFB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 27NH 200MA 1.2 OHM SMD
Data sheet
ELJ-RF27NJFB.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELJ-RF27NJFB
Comments
    ELJ-RF27NJFB Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 27nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 200mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.2 Ohm Max
    Q @ Freq 8 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 1.8GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)