ELJ-SC560KF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELJ-SC560KF
ELJ-SC560KF
Part Number
ELJ-SC560KF
Description
FIXED IND 56UH 10MA 7.1 OHM SMD
Data sheet
ELJ-SC560KF.pdf
Delivery Services
ELJ-SC560KF
Comments
    ELJ-SC560KF Specifications
    Part Status Obsolete
    Type -
    Material - Core -
    Inductance 56µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 10mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 7.1 Ohm Max
    Q @ Freq 40 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 13MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1008 (2520 Metric)
    Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)