ELL-8TP221MB
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELL-8TP221MB
ELL-8TP221MB
Part Number
ELL-8TP221MB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 220UH 700MA 480 MOHM
Data sheet
ELL-8TP221MB.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELL-8TP221MB
Comments
    ELL-8TP221MB Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core -
    Inductance 220µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 700mA
    Current - Saturation 550mA
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 480 mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)