ELL-8UV1R3N
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELL-8UV1R3N
ELL-8UV1R3N
Part Number
ELL-8UV1R3N
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 1.3UH 5.4MA 7.8 MOHM
Data sheet
ELL-8UV1R3N.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELL-8UV1R3N
Comments
    ELL-8UV1R3N Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1.3µH
    Tolerance ±30%
    Current Rating 5.4mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 7.8 Ohm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.314" L x 0.314" W (8.00mm x 8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)