ELL-ATV271M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELL-ATV271M
ELL-ATV271M
Part Number
ELL-ATV271M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 270UH 600MA 460 MOHM
Data sheet
ELL-ATV271M.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELL-ATV271M
Comments
    ELL-ATV271M Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 270µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 600mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 460 mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)