ETQ-P3M1R0KVN
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ETQ-P3M1R0KVN
ETQ-P3M1R0KVN
Part Number
ETQ-P3M1R0KVN
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 1UH 12.1A 6.82 MOHM
Data sheet
ETQ-P3M1R0KVN.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ETQ-P3M1R0KVN
Comments
    ETQ-P3M1R0KVN Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal Composite
    Inductance 1µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 12.1A
    Current - Saturation 16A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 6.82 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings AEC-Q200
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 2-SMD, J-Lead
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.256" L x 0.236" W (6.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)