ETQ-P3M3R3KVN
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ETQ-P3M3R3KVN
ETQ-P3M3R3KVN
Part Number
ETQ-P3M3R3KVN
Description
FIXED IND 3.3UH 6.1A 26.51 MOHM
Data sheet
ETQ-P3M3R3KVN.pdf
Delivery Services
ETQ-P3M3R3KVN
Comments
    ETQ-P3M3R3KVN Specifications
    Material - Core Metal Composite
    Inductance 3.3µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 6.1A
    Current - Saturation 11.5A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 26.51 mOhm Max
    Ratings AEC-Q200
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Frequency - Test 100kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.256" L x 0.236" W (6.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)