ETQ-P3M6R8KVP
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ETQ-P3M6R8KVP
ETQ-P3M6R8KVP
Part Number
ETQ-P3M6R8KVP
Description
FIXED IND 6.8UH 3.5A 72.27 MOHM
Data sheet
ETQ-P3M6R8KVP.pdf
Delivery Services
ETQ-P3M6R8KVP
Comments
    ETQ-P3M6R8KVP Specifications
    Material - Core Metal Composite
    Inductance 6.8µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 3.5A
    Current - Saturation 6.1A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 72.27 mOhm Max
    Ratings AEC-Q200
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Frequency - Test 100kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)