GLF1608T4R7M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
GLF1608T4R7M
GLF1608T4R7M
Part Number
GLF1608T4R7M
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 4.7UH 220MA 550 MOHM
Data sheet
GLF1608T4R7M.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
GLF1608T4R7M
Comments
    GLF1608T4R7M Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 4.7µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 220mA
    Current - Saturation 70mA
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 550 mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)