IDC7328ER102M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IDC7328ER102M
IDC7328ER102M
Part Number
IDC7328ER102M
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 1MH 560MA 1.8 OHM SMD
Data sheet
IDC7328ER102M.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IDC7328ER102M
Comments
    IDC7328ER102M Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1mH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 560mA
    Current - Saturation 1A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.8 Ohm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
    Height - Seated (Max) 0.280" (7.11mm)