IDC7328ER331M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IDC7328ER331M
IDC7328ER331M
Part Number
IDC7328ER331M
Description
FIXED IND 330UH 1A 560 MOHM SMD
Data sheet
IDC7328ER331M.pdf
Delivery Services
IDC7328ER331M
Comments
    IDC7328ER331M Specifications
    Material - Core Ferrite
    Inductance 330µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 1A
    Current - Saturation 1.9A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 560 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
    Height - Seated (Max) 0.280" (7.11mm)