IDCS2512ER100M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IDCS2512ER100M
IDCS2512ER100M
Part Number
IDCS2512ER100M
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 10UH 1A 75 MOHM SMD
Data sheet
IDCS2512ER100M.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IDCS2512ER100M
Comments
    IDCS2512ER100M Specifications
    Part Status Active
    Type -
    Material - Core Ferrite
    Inductance 10µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 1A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 75 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
    Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)