IDCS2512ER1R0M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IDCS2512ER1R0M
IDCS2512ER1R0M
Part Number
IDCS2512ER1R0M
Description
FIXED IND 1UH 3A 40 MOHM SMD
Data sheet
IDCS2512ER1R0M.pdf
Delivery Services
IDCS2512ER1R0M
Comments
    IDCS2512ER1R0M Specifications
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 3A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 40 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
    Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)