IH10BQ101K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IH10BQ101K
IH10BQ101K
Part Number
IH10BQ101K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 100UH 10A 30 MOHM TH
Data sheet
IH10BQ101K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IH10BQ101K
Comments
    IH10BQ101K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 100µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 10A
    Current - Saturation 7A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 30 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 1kHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.935" Dia x 1.625" L (23.75mm x 41.28mm)