IHLP3232CZER1R0M01
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IHLP3232CZER1R0M01
IHLP3232CZER1R0M01
Part Number
IHLP3232CZER1R0M01
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 1UH 13.7A 8.35 MOHM
Data sheet
IHLP3232CZER1R0M01.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IHLP3232CZER1R0M01
Comments
    IHLP3232CZER1R0M01 Specifications
    Part Status Active
    Type Molded
    Material - Core -
    Inductance 1µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 13.7A
    Current - Saturation 29A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 8.35 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant 51MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.340" L x 0.322" W (8.64mm x 8.18mm)
    Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)