ILSB0805ER3R3K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ILSB0805ER3R3K
ILSB0805ER3R3K
Part Number
ILSB0805ER3R3K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 3.3UH 30MA 800 MOHM
Data sheet
ILSB0805ER3R3K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ILSB0805ER3R3K
Comments
    ILSB0805ER3R3K Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Ferrite
    Inductance 3.3µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 30mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 800 mOhm Max
    Q @ Freq 45 @ 10MHz
    Frequency - Self Resonant 48MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 10MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)