IM04EB150K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IM04EB150K
IM04EB150K
Part Number
IM04EB150K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 15UH 240MA 1.4 OHM TH
Data sheet
IM04EB150K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IM04EB150K
Comments
    IM04EB150K Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Type Molded
    Material - Core Iron
    Inductance 15µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 240mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.4 Ohm Max
    Q @ Freq 65 @ 2.5MHz
    Frequency - Self Resonant 40MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Frequency - Test -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Axial
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)