IM04EB220K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IM04EB220K
IM04EB220K
Part Number
IM04EB220K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 22UH 175MA 2.5 OHM TH
Data sheet
IM04EB220K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IM04EB220K
Comments
    IM04EB220K Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Type Molded
    Material - Core Iron
    Inductance 22µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 175mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 2.5 Ohm Max
    Q @ Freq 75 @ 2.5MHz
    Frequency - Self Resonant 30MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Frequency - Test -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Axial
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)