IM04EB2R2K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IM04EB2R2K
IM04EB2R2K
Part Number
IM04EB2R2K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 2.2UH 435MA 950 MOHM
Data sheet
IM04EB2R2K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IM04EB2R2K
Comments
    IM04EB2R2K Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Type Molded
    Material - Core Phenolic
    Inductance 2.2µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 435mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 950 mOhm Max
    Q @ Freq 33 @ 7.9MHz
    Frequency - Self Resonant 135MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Axial
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)