IM04EB330K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IM04EB330K
IM04EB330K
Part Number
IM04EB330K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 33UH 165MA 3 OHM TH
Data sheet
IM04EB330K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IM04EB330K
Comments
    IM04EB330K Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Type Molded
    Material - Core Iron
    Inductance 33µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 165mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 3 Ohm Max
    Q @ Freq 65 @ 2.5MHz
    Frequency - Self Resonant 19MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Frequency - Test -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Axial
    Supplier Device Package Axial
    Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)