IMC1210BN100J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210BN100J
IMC1210BN100J
Part Number
IMC1210BN100J
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 10UH 189MA 2.1 OHM SMD
Data sheet
IMC1210BN100J.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1210BN100J
Comments
    IMC1210BN100J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 10µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 189mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 2.1 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 33MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)