IMC1210BN180K
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210BN180K
IMC1210BN180K
Part Number
IMC1210BN180K
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 18UH 151MA 3.3 OHM SMD
Data sheet
IMC1210BN180K.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1210BN180K
Comments
    IMC1210BN180K Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 18µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 151mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 3.3 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 20MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)