IMC1210BN27NK
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210BN27NK
IMC1210BN27NK
Part Number
IMC1210BN27NK
Manufacturer
Vishay Dale
Description
FIXED IND 27NH 564MA 220 MOHM
Data sheet
IMC1210BN27NK.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
IMC1210BN27NK
Comments
    IMC1210BN27NK Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 27nH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 564mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 220 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 50MHz
    Frequency - Self Resonant 1GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 50MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)