IMC1210BN330J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210BN330J
IMC1210BN330J
Part Number
IMC1210BN330J
Description
FIXED IND 33UH 112MA 6 OHM SMD
Data sheet
IMC1210BN330J.pdf
Delivery Services
IMC1210BN330J
Comments
    IMC1210BN330J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 33µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 112mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 6 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
    Frequency - Self Resonant 16MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 2.52MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)