IMC1210BN3R9J
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210BN3R9J
IMC1210BN3R9J
Part Number
IMC1210BN3R9J
Description
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.3 OHM
Data sheet
IMC1210BN3R9J.pdf
Delivery Services
IMC1210BN3R9J
Comments
    IMC1210BN3R9J Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 3.9µH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 250mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.3 Ohm Max
    Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 55MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 7.96MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)