IMC1210BN68NK
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
IMC1210BN68NK
IMC1210BN68NK
Part Number
IMC1210BN68NK
Description
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM
Data sheet
IMC1210BN68NK.pdf
Delivery Services
IMC1210BN68NK
Comments
    IMC1210BN68NK Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 68nH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 450mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 360 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 50MHz
    Frequency - Self Resonant 1GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 50MHz
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)